KAPADOKYA GEZİSİ

KAPADOKYA’YA İLK BAKIŞ

     Kapadokya’ya ilk geldiğimizde, otobüsten dışarı çıkmış gibi hissetmedik. Bir uzay gemisinden çıkmaya daha çok benziyordu. Mantar kapaklı peri bacaları ve taşa oyulmuş şehirler şimdiye kadar gördüğüm en garip manzaraydı. Mağara konutları Kapadokya’da uzun bir geçmişe sahiptir, bu yüzden insanlar manzarasını Çakmaktaşlara benzetmişlerdi. Bana göre Ay’ın yüzeyi gibi bu, topraktan tamamen yabancı ve daha fazla hissediliyordu.

     Türkiye’yi en çok şaşırtan şeylerden biri de coğrafi çeşitliliğiydi. Doğal ya da insan yapımı, Pamukkale’deki kalsiyum travertenlerinden İstanbul’un minare dolu silüetine hayret edecek kadar çok şey var. Ama benim için Kapadokya hepsine hitap etti. Bu, yakında göreceğiniz gibi, bu dünyanın dışında güzelliktir.

Ve zeminden çarpıcı göründüğünü düşünüyorsanız, gökyüzünden görene kadar bekleyin.

resim

KAPADOKYA TARİHİ

Kapadokya, eşsiz Ay-benzeri manzaralarıyla tanınan Orta Anadolu’da bir bölgedir. Peri bacaları olarak adlandırılan bu bölge, bilinenin yoğun olduğu volkanik aktivite ve erozyon ile binlerce yıldır biliniyordu.

İki tür kayadan oluşurlar, daha sert bir dış bazalt ve daha yumuşak bir iç volkanik tüf kayası.

Tüf, daha hızlı bir şekilde erozyona uğruyor ve karanlık görünümlü mantar kapaklarıyla bu uzaylı görünümlü kuleleri yaratıyor.

Yüzyıllar boyunca insanlar bölgedeki yumuşak volkanik kayayı, evlere, mağara kiliselerine manastırlara, yüzlerce metre derinliğe inen yeraltı şehirlerine kadar kullandılar. Anladığım kadarıyla, bugün hala mağara konutlarında yaşayan bazı insanlar hala turizm için kullanıyor. Mağaralar otel olarak pazarlanmaktadırlar ve turistler için popüler bir konaklama seçenekleridir.

Bölgenin eşsiz manzarası nedeniyle, burada yapabileceğiniz en popüler şeylerden biri sıcak hava balonu kullanmaktır. Sabahın erken saatlerinde, güneş doğmadan hemen önce, gökyüzünü süsleyen yüzlerce renkli balon bulabilirsiniz. Yeryüzünden ya da havadan harikulade, unutulmaz bir deneyim ve Kapadokya’da yapılması gereken bir şey.

resim2

KAPADOKYA’DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Göze çarpanlar arasında dünyanın yüzeyinin 300 metre altına inen bir yeraltı şehri, kayaya oyulmuş konutlar ve kiliselerle dolu bir vadi boyunca harika bir yürüyüş yer alıyor.

Göreme Panorama: Alanın muhteşem panoramik manzarasını sunan alan.
Derinkuyu Yeraltı Şehri: Antik çok katlı yeraltı şehri.
Selime Manastırı: Kaya mezarlı manastır ve Kapadokya’nın en büyük dini yapısı.
Ihlara Vadisi: Yürüyüş için ünlü pitoresk vadi.
Güvercin Vadisi: İlginç kaya oluşumları ile uzun ve güzel vadi.

resim3.jpg

 

Reklamlar